За ініціативи Міжнародної конфедерації батьків, діти яких хворіють на рак, щороку 15 лютого відзначається Всесвітній день онкохворої дитини. Основна мета цього дня — покращення обізнаності суспільства про проблеми дитячої онкологічної захворюваності, поширення інформації про найперші ознаки розвитку раку, важливість ранньої діагностики та початку лікування.
За інформацією ВООЗ, у світі щороку діагностується 400 000 випадків раку в дітей і підлітків у віці до 19 років. Згідно бюлетеню Національного канцер-реєстру № 22 «Рак в Україні» у 2019 році виявлено 922 випадки раку серед дітей, 214 онкохворих діток померли. Серед видів дитячого раку в світі найчастіше діагностується лейкемія, злоякісні пухлини головного мозку, лімфоми, нейробластоми, нефробластоми.
Онкологічні захворювання у дітей, на відміну від дорослих, переважно не мають встановленої причини. Лише невелика кількість онкологічних захворювань у дитячому віці викликана факторами, пов’язаними з впливом навколишнього середовища або способом життя. До факторів ризику розвитку дитячого раку відносять хронічні інфекції (ВІЛ, вірус Епштейна-Барра, малярія) та генетичні фактори.
Основним дієвим методом зниження рівня захворюваності є рання і достовірна діагностика!
Допомогти вчасно виявити хворобу можуть батьки або інші члени родини. Негайно звертайтеся до лікаря, якщо у дитини є тривожні симптоми:
- тривала і безпричинна втрата ваги;
- часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;
- набряки, постійні болі у кістках, суглобах, в ділянці спини або в ногах;
- ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;
- поява синців на тілі або висипки на шкірі;
- часто повторювані інфекційні захворювання;
- біляста смужка за зіницею в оці дитини;
- постійна нудота чи блювання без нудоти;
- постійна втома і помітна блідість шкіри;
- видимі раптові зміни у фізичному стані дитини, що не зникають;
- періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.
У країнах з високим рівнем доходу від раку виліковуються понад 80% хворих дітей, тоді як у країнах з низьким і середнім рівнем доходу цей показник становить менше 30%. Причини нижчих показників виживання включають несвоєчасну діагностику, неможливість отримання точного діагнозу, недоступність терапії, переривання лікування, смерть внаслідок інтоксикації (побічних ефектів) та рецидиви, яких можна було б уникнути.
Дитячий рак виліковний! Будьте уважні до своєї дитини і звертайтеся до лікаря якомога раніше!