17 листопада — Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), який щороку проводить Глобальна ініціатива щодо хронічної обструктивної хвороби легень (GOLD) у співпраці з медичними працівниками та групами пацієнтів з ХОЗЛ у всьому світі. Його мета – підвищити обізнаність, поділитися знаннями та обговорити шляхи зниження тягаря ХОЗЛ у всьому світі.
Тема Дня у 2021 році присвячена здоров’ю легень, вона підкреслює, що тягар ХОЗЛ залишається, незважаючи на триваючу глобальну пандемію COVID-19. Навіть під час пандемії, ХОЗЛ залишається 3-ю провідною причиною смерті в усьому світі. Наразі у світі на ХОЗЛ хворіють 300 млн. людей.
ХОЗЛ – це група захворювань, для яких характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та ураження альвеол. Хвороба невиліковна, але її можна попередити.
Причини розвитку ХОЗЛ:
- Тютюнокуріння є причиною 8 з 10 смертей, пов’язаних з ХОЗЛ. Навіть пасивне куріння збільшує ризик розвитку хвороби.
- Забруднення атмосферного повітря.
- Забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву).
- Наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази, тощо).
- Часті інфекції нижніх дихальних шляхів в дитинстві.
- Генетичні чинники.
Хронічні обструктивні захворювання легень значно погіршують якість життя. Такі хворі повинні постійно лікуватися і змінити свій спосіб життя. Ефективність лікування буде вищою при своєчасній діагностиці хвороби і ранньому початку лікування.
Основні симптоми ХОЗЛ:
– постійна задишка,
– хронічний кашель,
– відкашлювання мокротиння.
Для профілактики розвитку ХОЗЛ та покращення стану здоров’я хворих, що вже мають такий діагноз, лікарі рекомендують:
- повністю відмовитися від куріння тютюну та уникати пасивного куріння;
- не контактувати зі забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
- вакцинуватися від грипу, пневмококової інфекції та COVID-19 (що особливо необхідно людям 65+ і тим, що мають хронічні неінфекційні захворювання);
- дотримуватися здорового способу життя і приділяти час фізичній активності.