29 жовтня в Україні та світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом. День заснований у 2006 році Всесвітньою організацією боротьби з інсультом (World Stroke Organization) з метою підвищення обізнаності суспільства про це захворювання, про методи вчасної діагностики і важливість негайної госпіталізації.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Щороку інсульт вражає 17 млн. людей у світі та стає причиною 6,5 млн. смертей. В Україні щороку трапляється до 150 тис. інсультів. Більше половини людей, що пережили інсульт, живуть з інвалідністю.
Перші ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки абревіатурі МОЗОК:
- М – раптове порушення МОВЛЕННЯ;
- О – раптова асиметрія ОБЛИЧЧЯ;
- З – раптове ЗАПОМОРОЧЕННЯ;
- О – ОЧІ, раптове погіршення зору;
- К – раптова слабкість чи оніміння КІНЦІВОК.
Для розпізнавання інсульту людину просять посміхнутися, підняти обидві руки вгору або повторити просте речення. При інсульті посмішка буде скривлена, одна з верхніх кінцівок підійматиметься вгору повільніше або взагалі не контролюватиметься, а мовлення буде сплутаним і незрозумілим. Іноді єдиною ознакою інсульту є сильний головний біль.
При наявності хоча б однієї з ознак треба негайно викликати ектерену медичну допомогу, подзвонивши 103!
За даними Української асоціації боротьби з інсультом, 90% випадків інсульту пов’язані з одним або декількома з 10 головних факторів ризику, до яких відносяться:
- Артеріальна гіпертензія (1/2 усіх випадків інсульту).
- Недостатній рівень фізичної активності (1/3 усіх випадків інсульту).
- Нездорове харчування (1/4 усіх випадків інсульту).
- Підвищений рівень холестерину (1 із 4-х випадків інсульту).
- Ожиріння (1 із 5 випадків інсульту).
- Куріння (1 із 10 випадків інсульту).
- Вживання алкоголю (більше 1 млн. випадків інсульту в світі на рік).
- Порушення серцевого ритму (9% випадків інсульту).
- Наявність діабету.
- Низький рівень доходів та освіти.
Інсульт можна попередити! Для цього необхідно знати і контролювати свій артеріальний тиск, навіть якщо для цього необхідно щодня приймати препарати, призначені сімейним лікарем. Знизити ризик інсульту допоможе раціональна рухова активність – 2,5 години тренувань на тиждень і 10 000 кроків щодня, а також здорове збалансоване харчування – 5 порцій овочів та фруктів щодня та зменшення кількості солі в раціоні. Заміна тваринних жирів на рослинні покращить показники холестерину, який також слід контролювати. Відмова від шкідливих залежностей (куріння, алкоголь) не лише знизить ризик інсульту, а й покращить загальний стан здоров’я людини.
Люди, що втратили здоров’я, можливість ходити, працювати після інсульту, понад все на світі хотіли б повернути час назад і не допустити цього захворювання. А ми маємо таку можливість! Бережімо своє здоров’я!