Психічне здоров’я – це стан психологічного благополуччя, при якому кожна людина може реалізувати свій власний потенціал, впоратися зі звичайними щоденними стресами, продуктивно працювати та вносити суттєвий вклад в життя свого оточення.
За оцінками ВООЗ, у 2015 році в Європейському регіоні від психічних розладів страждали 110 млн. осіб, тобто 12% всього населення. В Європі психічні розлади займають перше місце серед факторів інвалідності і третє місце серед причин, що призводять до захворюваності вцілому після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Серед психічних розладів найбільше випадків депресії (44,3 млн. осіб) та тривожності (37,3 млн. осіб).
Кожен з нас потребує гарного психічного здоров’я для того, щоб піклуватися про себе і взаємодіяти з соціумом, вести повноцінне життя. Для системи охорони здоров’я важливо не лише надавати необхідну допомогу людям з діагностованими психічними розладами, а й захищати та підтримувати психічне здоров’я всіх людей.
Всесвітня організація охорони здоров’я визначає 7 компонентів психічного здоров’я:
– усвідомлення постійності та ідентичності свого фізичного і психічного Я;
– постійність і однаковість переживань в однотипних ситуаціях;
– критичне ставлення до себе і своєї діяльності;
– адекватність психічних реакцій впливу середовища;
– здатність керувати своєю поведінкою відповідно до встановлених норм;
– планування власної життєдіяльності і реалізація її;
– здатність змінювати свою поведінку залежно від зміни життєвих обставин.
За даними ВООЗ, половина всіх психічних недуг починається у віці близько 14 років, але часто-густо ці захворювання не виявляють і не лікують. Дедалі більше фахівців визнає: необхідно допомагати молоді формувати психічну витривалість змалку, аби вона вміла долати життєві труднощі. Сприяти формуванню у дітей та підлітків життєвих навичок, необхідних для подолання повсякденних труднощів удома і в школі можуть як батьки, так і вчителі. Важливе значення має психосоціальна підтримка.
Способи піклування про психічне здоров’я:
– уникайте стресових факторів та вчіться долати щоденний стрес;
– організуйте час та простір для якісного сну;
– будьте активними (багато ходіть, займайтеся спортом);
– спілкуйтеся з цікавими людьми;
– знайдіть хоббі та розвивайте його.
За допомогою фахівця варто звертатися якщо у вас довше 2 тижнів спостерігаються тривале порушення сну, стійкі нав’язливі думки, втрата інтересу та задоволення від справ і довкілля, гостре небажання спілкуватися та підтримувати соціальні контакти, істотне зниження настрою.